Pardubice, 17. 4. 2013 – Využívání odpadů pro výrobu energie nezahrnuje pouze spalovny komunálního či nebezpečného odpadu. Vedle skládkování a ZEVO existuje třetí, pravděpodobně nejméně známá, varianta vhodná k odstraňování odpadů - využití odpadů jako paliva pro cementárny. Touto metodou se často zpracovávají separované odpady nevhodné k recyklaci.
Cementárny pro výrobu cementu potřebují výhřevná paliva, která navíc obsahují některé potřebné prvky jako uhlík, nebo železo. Pro výrobu cementu je třeba dosahovat teploty přes tisíc stupňů Celsia, a proto musí být palivo, které je používáno, energeticky velmi vydatné.
Cementárny mohou používat paliva jak kapalná, tak i tuhá. Mezi kapalná paliva patří třeba použité minerální oleje, ropné kaly nebo jiné deriváty ropy. Tuhých paliv může být celá řada - běžným palivem je uhelný prach, někdy se používá masokostní moučka z kafilerií, velmi často i pneumatiky. V neposlední řadě jsou to tuhá alternativní paliva, která bývají vyrobená právě z odpadů. Tuhá alternativní paliva se vyrábí ve zvláštních třídících a mísících linkách. „V České republice funguje cca deset zařízení na výrobu tuhých alternativních paliv. Zde se přijímají vybrané druhy odpadů, mohou to být plasty z průmyslu i obtížně recyklovatelné plasty z obcí, některé druhy papíru, dále kombinované materiály, guma, dřevo, textil a další materiály s vysokým obsahem energie," vysvětluje manažer pro druhotné suroviny společnosti EKO-KOM a.s. Martin Lochovský.
Přípravna tuhých alternativních paliv má několik stupňů. V třídící části se odpady zbavují nepřípustných nečistot a kovových součástí. V drtící části se odpady rozbíjejí na několikacentimetrové kousky a v míchací části se míchají do příslušných poměrů. Každé takovéto zařízení je vybavené laboratoří, ve které se kromě obsahu energie měří i další hodnoty. Limitním často bývá obsah chlóru, který je pro výrobu cementu nevhodný. Namíchané palivo je velmi lehké, to proto, aby se mohlo do pecí pod tlakem aplikovat do příslušných hořáků.
Tuhé alternativní palivo použité v cementárně beze zbytku shoří, vzniklé zplodiny se navíc chemicky vážou do struktury cementu. Dá se tak říci, že využití odpadů v cementárnách je téměř stoprocentně bezodpadové. „Samozřejmě, že cementárny nemohou zpracovávat veškeré odpady, právě s ohledem na obsah energie a chemické složení. V cementárnách končí i výmět z třídících linek, jehož recyklace není možná a končil by bez užitku na skládkách," uzavírá Martin Lochovský.
V Pardubickém kraji se nachází například významná cementárna Holcim Česko a.s. v obci Prachovice.
Nezapomeňte, „REDUCE, REUSE, RECYCLE" není jenom heslo!
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.