Pardubice, 17. 5. 2013 - Kromě odpadů, které lze separovat do barevných kontejnerů, vznikají v domácnostech další odpady, které je stejně tak důležité třídit. Ať je to z důvodu jejich dalšího využití, nebo k omezení jejich škodlivých účinků na životní prostředí. Jednou z takových surovin jsou i kovy.
Kovy jsou ceněnou surovinou pro další výrobu. Sběr kovů do kontejnerů je však v České republice spíše vzácností, výjimečně se u nás objevuje pytlový sběr kovových obalů z domácností. Důvodů je hned několik. Kovové obaly, například nápojové plechovky, u nás nemají velkou tradici, a proto se jich ani mnoho nevyskytuje v odpadu. Druhým důvodem je tradice sběru kovů v ČR prostřednictvím sběrných dvorů či formou vyhlášených svozů „železná neděle", ale hlavně prostřednictvím výkupen druhotných surovin, kde se dá za donesený odpad získat finanční odměna. To má za následek, že množství odpadů sebraných přes kontejnery je velmi malé, a tudíž ekonomicky nevýhodné.
Výkupna kovů funguje zároveň i jako třídírna - kovy, které do výkupny přinesete, obsluha roztřídí na jednotlivé druhy a podle toho Vás případně finančně honoruje. Výkupní ceny kovu kopírují světové ceny na trhu druhotných surovin, ale v jednom městě se mohou díky konkurenci výkupen lišit.
Do výkupny sběrných surovin bychom neměli nosit plechovky od barev a jiných nebezpečných látek, domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení složená z více materiálů, a to ani jejich demontované části. Na sběr všech těchto odpadů slouží sběrné dvory. Samostatnou kapitolu tvoří autovraky, jež převezmou a doklad o ekologické likvidaci vystaví na vrakovištích.
Do odděleného kovového odpadu bychom naopak měli zařadit plechovky od nápojů, svrchní ALU víčka od jogurtů, pomazánek a sýrů, alobal (např. hliníkové obaly od čokolád), hrnce, stará kamna, kovové nářadí, plechy a ostatní hliníkové součástky (např. i součástky automobilů).
Ve městě Choceň v Pardubickém kraji probíhá sběr kovu tradičním způsobem. „Občané mohou kovový odpad přivézt do sběrného dvora v Pernerově ulici, pro odevzdání větších či kvalitnějších kusů mohou využít výkupny sběrných surovin, kterých je ve městě hned několik. Do sběru kovu se snažíme zapojit i děti ze základních škol, které mohou nosit do škol drobný hliníkový odpad, jako jsou například víčka od jogurtů, obaly od čokolád, plechovky od nápojů a podobně, a zapojit se tak aktivně do separace odpadu ve městě. Hliníkový odpad je poté předáván firmě Recycling – kovové odpady, a.s., která se postará o jeho další zpracování," popisuje hospodaření s kovy ve městě Choceň její místostarosta Ing. Ladislav Valtr, MBA.
Barevné kovy (měď, hliník, zinek apod.) nebo železo jsou odváženy do hutí k dalšímu zpracování. Kovy patří k tradičně sbíraným odpadům a hutě je nutně potřebují při výrobě železa. Recyklace se v neposlední řadě týká i drahých kovů, jako zlato, stříbro, palladium, které se získávají demontáží vyřazených elektrozařízení sebraných v rámci zpětného odběru ve sběrných dvorech, nebo prodejnách elektrospotřebičů.
Nezapomeňte, „REDUCE, REUSE, RECYCLE" není jenom heslo!